Google, Rusya Anayasasını ihlalle suçlanıyor

reklam

451557428230400279

Google’dan bir heyet Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi bilgi politikası komisyonu başkanı Ruslan Gattarov’la bir araya gelecek.

Teknoloji devi Google’dan bir heyet Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi bilgi politikası komisyonu başkanı Ruslan Gattarov’la bir araya gelecek. Görüşmede Rusya vatandaşlarının iletişim bilgilerine izinsiz erişimlerin önüne geçilmesi ele alınacak. Basına değerlendirmede bulunan Gattarov,

“Gmail kullanıcısı Rusya vatandaşlarının gizli iletişim bilgilerine ulaşım imkanı asla olmamalı.Vatandaşlarımızın bilgilerine izinsiz olarak erişim Rusya Anayasasının ihlali anlamına geliyor.”

uyarısında bulundu.
Google Rusya’ya bir mektup gönderen Gattarov, Google’un 13 Haziran 2013’de ABD bölgesel mahkemesine gönderdiği mektupta yer alan bilgileri hatırlattı. Rus Senatör,

“Burada, Gmail kullanıcılarının yazışmalarına erişim ve bu bilgileri kullanma hakkının Google’da saklı olduğu belirtiliyor. Bu tür izinsiz erişimler Rusya Anayasası ile çelişmektedir.”

dedi. ABD delegasyonu ile Rusya Federasyon Konseyi bünyesinde oluşturacak çalışma grupları arasında Eylül ayında yapılması planlanan toplantıda Rus kullanıcılardan sızan bilgiler ve diğer filtreme sistemleri ele alınacak.
Gattarov, Temmuz ayında da Rusya Başsavcılığı’na başvurarak devlet iletişim gözlemci yapısının Google kullanıcılarının kişisel bilgilerinin korunması konusunda çalışma yapılmasını talep etmişti. Gattarov’un girişiminin CIA eski çalışanı Edward Snowden’in Amerikan güvenlik servislerinin internet kullanıcılarının mail adresleri üzerinden tüm haberleşme bilgilerine ulaştığı yönündeki açıklamalarının ardından gelmesi dikkat çekiyor. Avrupa’da en çok internet kullanıcısının bulunduğu Rusya’da kişisel bilgilerin gizliliğin ihlal edilip edilmediği konusunda Google, Microsoft, Facebook ve Twitter hakkında araştırma yapılması da talep edildi.

Kaynak: Cihan
reklam
Kategori: Genel

Hakkında

Wordpress temaları sizlere kaliteli ve kullanımı kolay temalar sunar.Kurulumunda ve kullanımında ücretsiz destek verir.Alacağınız temalarda istediğiniz değişiklikleri yapmanıza olanak sağlayan kodlama sistemi ile sizleri kısıtlamaz.Her temamız olması gereken tüm özellikler kodlama aşamasında eklenerek kullanıcı ve ziyaretçi dostu bir tema olması sağlanmaktadır.