reklam

Google Twitch’i 1 Milyar Dolara Satın Aldı!

reklam

Google, online oyunların vazgeçilmezi olan Twitch’i 1 milyar dolara satın aldı.

 

Google‘ın 2006 yılında satın aldığı ve hiç şüphesiz dünyanın en büyük video platformu haline getirdiği YouTube için çok büyük bir yatırım yapıyor. Oyuncuların, oynadıkları oyunu canlı yayınlamasını sağlayan Twitch.tv‘yi satın alan Google’ın, Variety adlı web sitesinin yaptığı habere göre anlaşma bitti ve Google, Twitch’i 1 milyar dolara satın aldı.

Konuyla ilgili firmalara yakın kaynakların yaptığı açıklamalara göre, satın alımın tüm ücreti nakit olarak ödenecek ve Twitch artık YouTube‘un olacak. Hatırlatmak gerekirse Google, 2006 yılında YouTube’u 1.65 milyar dolar ödeyerek satın almıştı. Bu satın alımın YouTube için yapıldığını göz önüne alırsak, yıllar içinde video ve stream servislerinin ne kadar önemli bir noktaya geldiğini de görüyoruz.

yoputube-628x332

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan canlı yayında oyun oynama gibi aynı şekil YouTube’da ki oyun içi videolarda oldukça popüler. San Francisco merkezli olan Twitch‘de online oyun oynamak isteyen kullanıcıların ilk tercihi konumundaydı. Microsoft Xbox ve PlayStation 4 konsolları üzerinden de yayın yapma imkanı sunan platform, aynı şekilde kullanıcılarına verdiği ücretsiz hizmet kapsamında oynanış videolarını ücretsiz şekilde hem izleyip hemde yükleme yapabiliyorlar.

2011 yılında Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulan Twitch, daha önce aralarında Alsop Louie Partners, Take-Two Interactive Software ve Draper Associates’in bulunduğu yatırımcılardan 35 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Bu yatırımda bir oyun firması olan Take-Two’yu görmemiz de oldukça ilginç.

reklam
2129 kez okundu

Google Twitch’i 1 Milyar Dolara Satın Aldı! Hakkında Yorumlar

Yorum Yaz

  1. Müfit/Y/Gökmen dedi ki:

    , ‘i 1 milyar dolar karşılığında satın aldı ama anlaşma hakkında iki tarafın ağzını bıçak açmıyor

  2. Onedio Teknoloji dedi ki:

    Google, 1 milyar dolara Twitch’i satın almak üzere