Türkiye’nin Yeni Top Model Adayı!

Kategori: Magazin - 2.521 kere okundu.Yorum Yazın
Türkiye’nin Yeni Top Model Adayı!

Fidan Martinoviç iki seneye dünya çapında top model olacak!

Biraz Kim Basinger’ın gençlik halleri, biraz Blake Lively… 1.78 boyunda, sadece 54 kilo. Türk modasının uzun süredir gördüğü en iyi model. Ama neredeyse ıskalanacaktı: Altı yıl ajansların kapısını aşındırdı, reddedildi. En sonunda geçen ay bir ajanstan ‘evet’ cevabını aldı, iki hafta içinde Milano’ya davet edildi. Fidan Martinoviç, Türkiye’nin uluslararası ilk top modeli olma yolunda.

fidan_mark

Değişik bir soyadınız var, kökler nereye gidiyor?

– Annem, babam Makedon. İkisi de orada doğma, büyüme. Orada tanışıp evlenmişler ama ben burada doğdum. Yarı yarıya yani… Anaerkil bir aileyiz. Dört kızız. Annem büyüttü bizi. Ben iki yaşındayken ayrılmışlar çünkü. Sonrasında da hiç görmedim.

Babasız bir çocuksunuz yani…

– Evet… Ama acı bir hikâye değil bu. Çok küçük olduğum için ‘babasızlık’ diye birşey hissetmedim. Zaten bence çok eğlenceliydi. Kimisi çıkıp diyecek şimdi “Babası yok o yüzden böyle konuşuyor” ama gerçekten durum bu değil. Beş kadın aynı evin içindeyiz. Kendi halimizdeyiz. İyi ki yokmuş diyebiliyorum çoğu zaman.  Annem ve kız kardeşlerim hiç aratmadı yokluğunu.

O hiç sizinle iletişim kurmaya çalışmadı mı siz yetişirken? Yoksa koptu gitti mi?

– Koptu gitti. Görüşme çabasında bulunmadı biz büyürken. Sonrasında da biz onun yokluğuna alıştığımız için, babasızlık bizim için normal bir şeymiş gibi oldu. Yakın bir zamanda benimle bir yakınlaşma çabası oldu. Web sitemi görmüş, üzerinden menajerime bir mesaj göndermiş ama tabii ki ilgilenmedim, görüşmedim. Menajerim Osman’ı aradı. O da “O size geri döner” dedi. Ben de arayıp sormadım.  Gerek de duymadım.

fidan_1

Annem babam Makedonyalı. Ben iki yaşındayken boşandılar. Babasız büyüdüm.Ama mutsuz değildim.Geçenlerde ilk kez görüşmek istedi kabul etmedim. 22 yıldır yoktu, şimdi neden olsun?

“Acaba görüşsem mi?” dediniz mi?

– Hayır. Neden görüşeyim ki? 22 senedir hayatımda hiç olmayan birisi… Bunca yıldır aramayan bir insana gerek var mı? Artık kendi bilir.

Modelliğe nasıl başladınız? Biri sokakta yürürken sizi gördü, kartını verdi ve olaylar gelişti mi?

– Çocukluktan beri istiyordum. Masa başı bir iş yapamayacağımı biliyordum. Küçümsediğimden değil, çok denedim ama olmadı. Bakacak olursanız yapmadığım iş de kalmadı. Aşçılık belgem bile var. Bir ara ona sarmıştım ama o da sabit bir yerde kalmanı sağlayacak ‘sabit’ bir iş. Bana fenalıklar basıyor, kendimi kapana kısılmış hissediyorum. Bu yüzden “Yok, istemiyorum, çocukluk hayalime koşacağım” dedim.

22 yaşına kadar beklediniz mi hayalinize koşmak için?

– Keşfedilme konusunda şanslı olamadım. Altı yıldır bu işin içindeyim, çalmadığım kapı kalmadı. Çok bocaladım. İki yıl hiçbir şey yapamadım. Hangi ajansa başvursam, hiçbir şekilde geri dönüş alamadım. Mail’ler attım, fotoğraf yolladım, yok.  Evde yattım, durdum. Annemler kızdı.  Umutsuzluğa kapıldım “Acaba olmayacak mı?” dedim. Ama ne yaptım ne ettim, yine yaptım.

Türkiye standartlarının çok üzerinde bir fiziğiniz ve değişik bir yüzünüz var. Bir ajansın sizi reddetmesi pek mantıklı gelmiyor… Sizce ne olmuş olabilir?

– Bilmiyorum ki… Kimse arayıp sormadı. Menajerimle kendi başımıza, ajans desteği olmadan da önemli teklifler aldık. Türkiye’de kapak kızı olmadan Amerika’da oldum: 2012’de ‘Obvious’ dergisi sadece benim için İstanbul’a gelip çekim yaptı. Benimle çalışan fotoğrafçılar beni birbirine tavsiye etmeye, iş ayarlamaya başladı. Buna rağmen tık yok! Sonra ajanslar “Biz ne yaptık” diye düşündü, teklifler geldi. Birkaç ay önce de Joy Ajans’la anlaştım. Hemen Elle, Marie Claire ve InStyle’la çekim yaptık. Bir Vogue’a çıkmadım, artık herhalde Vogue Italia’ya çıkarım.

fidan_2

ürkiye’de modellik oyunculuktan önce bir durak gibi…  Sizin yol haritanız ne?

–  Yurtdışında önemli bir model olmak. Türkiye’de şöyle bir durum oluyor: Modeller ünlü oluyor, tanıtımlar, oyunculuk derken iyi para kazanmaya başlıyorlar. “Yurtdışında iş kovalayayım” kafasına giremiyorlar. Tatlı geliyor böylesi. Tek tük bildiğimiz isimler gitti. Onlar da geri geldi. Benim yolum farklı. Ekim ayında Milano’ya gidiyorum. Orada bir ajansla anlaştım. Portfolyomu görüp, beni çok beğendiler. Zaten hedefim burada iyi bir portfolyo hazırlayıp, yurtdışındaki ajansların ilgisini çekmekti. Bana büyük bir kampanya bağlamaya çalışıyorlar. Başaracağıma inanıyorum.

İlk uluslararası top modelimiz olacak mısınız yani?

– Olmamam için bir neden yok. Fiziksel özelliklerim tam. Tek gerekli olan, sebat etmek. Her meslekte olduğu gibi sebat etmek ve sindire sindire gitmek lazım. Milano’dan başlayarak moda başkentlerini dolaşacağız menajerlerim ve ajansımla birlikte…

Temelli mi taşınıyorsunuz?

–  İlk aşamada iki ay kalacağım. Ama iyi kampanyalarda yer alırsam tüm dünyada iş yapacağım zaten. İş nereye götürürse…

Fidan Martinoviç Resimleri


Fatih Çalışır

Bu bölüm her yazarın profil sayfasında bulunan biyografik bilgi bölümünden değiştirilebilir.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!