CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

  • admin

  • 1.038

  • Kasım 2, 2017

  • 0

  • 31

Redea Multipurpose Theme Yayınlandı!


Ezelinden beri elmalarla içli dışlı olan Apple ‘ın logosu hakkında bir çok farklı hikaye duymuşsunuzdur, bunların bir çoğu firma kurucusu Steve Jobs ‘un yoksul bir çocukluk ve öğrencilik hayatı geçirdiği, beslenme çantasında çoğunlukla tek bir elma olduğu, haliyle kurduğu firma için kullandığı logonun da bu hazin çocukluktan esinlendiğiyle alakalıdır. Şehir efsanesi tadındaki bir diğer hikaye de Steve amcanın vakti zamanında bir sevgilisi/çocuğu olduğu ve bu kimsenin zehirli/bozuk bir elma yiyerek öldüğünü anlatır.

Star Gazetesi yazarlarından Eser Karakaş bir yazısında konuyla ilgili ufak bir anektod anlatmış, Macintosh firmasının resmi olarak kabul etmediği ve ta ikinci dünya savaşı yıllarına dayanan bu enteresan hikayeyi aynen aktarıyorum.

İkinci Dünya Savaşı ‘nda bir İngiliz bilimadamı, Alan Turing, Almanlar’ın kullandığı ünlü Enigma isimli şifre mekanizmasını çözerek savaşın gidişatını ciddi bir biçimde etkiliyor.
Enigma ‘nın çözülmesiyle beraber Alman denizaltıları zor durumda kalıyor, Alman savaş uçaklarının Londra üzerinde gerçekleştirdikleri bombardımanlar nispeten etkisizleşiyor ve tüm bunlar bir matematikçi, Alan Turing ‘in dehasıyla oluyor.

Savaş sonrası ise Alan Turing’in başına korkunç şeyler geliyor; dahi matematikçi Alan Turing bir eşcinsel ve bir gün üniversitedeki odasında bir erkek öğrenciyle yakalanıyor.

O tarihlerde İngiltere’de eşcinsellik büyük bir suç ve yasalar Turing’e iki yol öneriyor; birincisi uzun bir hapis cezası, ikincisi ise bir ilaç tedavisiyle hadımlaştırılmak. Her iki alternatif de Turing’e kabul edilemez geliyor ve bir elmanın içine bir gergedanı dahi hemen öldürecek miktarda bir zehir enjekte ediyor, bu elmadan bir ısırık alarak yaşamına son veriyor.

Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında üzerinden bir ısırık alınmış elma da bulunuyor.

Macintosh firmasının kurucuları da, kendileri bu konuda bir açıklama yapmamakla birlikte, bu ucundan bir ısırık alınmış elmayı, bilgisayarların babası sayılan Alan Turing’e saygılarından bilgisayar firmalarının simgesi yapıyorlar ve Alan Turing Alman ordusunun bu şifre sistemini bırakın gelişmişini, ortada ilkel bir bilgisayar dahi olmaksızın kırıyor.
Eser Karakaş / Kaynak

Gerçektende Apple ‘ın tek renkli hale getirilip modernize edilmeden önceki logosu bir çok literatürde eşcinsel simgesi olarak kabul edilen gökkuşağı renklerindeydi.


admin

Yazar: admin

#yönetici

Hakkımda Hakkımda Hakkımda

7 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.