CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

  • admin

  • 608

  • Kasım 2, 2017

  • 0

  • 28

Web Geliştiriciler İçin Harika Bir Kod Editörü: Brackets


Meslek hayatım boyunca bir çok kod editörü kullandım. Ücretli veya ücretsiz, Windows tabanlı olup da bilgisayarıma uğramamış olan editör sayısı çok azdır. Bir front-end geliştirici olarak uzun zamandır yoluma PhpStorm ile devam ediyorum. Arayüz kodlama konusunda bu kadar başarılı bir editörün (daha doğrusu IDE’nin) isminin PHP ile özdeşleştirilmesi, her ne kadar ticari nedenlerle de olsa başlı başına bir hata. Üreticiler, front-end geliştiricilere hitaben bir de WebStorm isimli bir kardeş yaparak ürün farklılaştırması yoluna gitmişler ancak bu kardeş ilginç bir biçimde arayüz geliştirme konusunda PhpStorm kadar yetenekli değil. Tabi PhpStorm’un 99$’lık ufak bir bireysel lisans dezavantajı bulunuyor.

Benim için kod editörünün görselliği neredeyse işlevselliği kadar önemlidir. Her ne kadar yazılımcılar için pek önem arzetmese de ben sabahtan akşama kadar baktığım ekranın ilham verici, modern ve kaliteli olmasını isterim. Tüm bunlar yaptığım işe de yansır. Brackets bu anlamda gerçekten çok hoşuma gitti, kullanıcıya ferah, göz yormayan bir ortamda çalışma imkanı sağlıyor. İnsan aşağıdaki gibi bir ekranın karşısında akşama kadar kod yazabilir.

brackets-open-source-code-editor

Teknik anlamda da oldukça doyurucu niteliklere sahip olduğunu söyleyebilirim. İlk bakışta gözüme çarpan proje desteği, kod tamamlama, kod folding ve eş zamanlı düzenleme (editörde yazdığınız kodların vücut bulmuş hallerini eş zamanlı olarak Chrome üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz) gibi özelliklerini gayet başarılı buldum. Ayrıca sahip olduğu eklenti desteği sayesinde ihtiyaç duyduğunuz bir çok farklı özelliğe kolayca sahip olabiliyorsunuz.

Türkçe dil desteği de bulunan ve ücretsiz olarak yayınlanan Brackets başlangıç ve orta seviye geliştiriciler için son derece ideal. Özellikle ağırlıklı olarak HTML, JavaScript, jQuery, JSON ve CSS ile çalışanların bu editöre mutlaka bir şans tanımaları gerektiğini düşünüyorum.


admin

Yazar: admin

#yönetici

Hakkımda Hakkımda Hakkımda

7 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.