• 10 içerik
  • 8 kategori
  • 2 yorum
  • 5 tane de

CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

  • Mehmet Gürbüz

  • 567

  • Kasım 9, 2017

  • 0

  • 19

Cildinizi Güzel Hale Getiren Kremler


Visual Studio Code HTML’den CSS’e, Visual Basic’den, C++’a ve hatta Java’ya kadar onlarca farklı dilde yazılım geliştirebilmenize olanak sağlayan, hafif, kullanışlı ve son derece şık bir kod editörü. Ayrıca kullandığınız dil için ihtiyaç duyduğunuz eklentileri yükleyerek uygulamayı dilediğiniz gibi özelleştirebiliyor, ihtiyaçlarınıza uygun hale getirebiliyorsunuz. Masaüstü, mobil ve web tabanlı uygulamalar geliştiriyorsanız her an elinizin altında bulunmasından hoşlanacağınız türden bir kod editörü olduğunu söyleyebiliriz.


Pek çok yazılımcının aklından geçtiğine eminim, “La şöyle düşünsem veya söylesem de istediğim kodlar otomatik olarak yazılsa” diye. An itibariyle böyle bir teknolojiye sahip olmayabiliriz ancak en azından ağzımızdan çıkan sesleri otomatik olarak yazılı metinlere dönüştürecek seviyeye geldik diyebiliriz.

Yazının başlığı konuyu olduğundan daha havalı gösteriyor olabilir. Neticede köt cebimizdeki telefonlarda yer alan Siri ve Google sesli arama gibi özellikler sayesinde uzunca bir süredir konuşmalarımızın komut veya metinlere dönüşmesine alışkınız. Öte yandan Google’ları, API’ları bir kenara bırakıp olaya şöyle uzaktan bakacak olursak bu bir mucize değil de nedir? Biz konuşuyoruz ve “kompüter” söylediklerimizi yazılı metinlere dönüştürüyor. Yazının icadından sonraki en büyük adım bence budur.


İnanması her ne kadar güç olsa da Microsoft tarafından geliştirilen bir uygulama olarak Visual Studio Code Linux ve Mac platformlarında da çalışabilecek şekilde açık kaynaklı bir kod editörü olarak hazırlanmış. Gerçi yeni yeni popüler olmaya başlayan HTML tabanlı bir uygulama geliştirme platformu sayesinde tüm işletim sistemlerinde çalışabilecek bu tür uygulamalar hazırlamak artık eskisinden daha kolay hale geldi, onu da bir başka yazımızda paylaşalım.

Visual Studio Code uygulamasını hemen ücretsiz olarak indirmek ve tıkır tıkır kod yazmaya başlamak için https://code.visualstudio.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Resim formatında ekran görüntüsü alma ve paylaşma aracı olan Lightshot’u 2011 yılında, yani bundan tey 6 sene önce paylaşmışım. Kendisi bana göre ekran görüntüsü paylaşma olayını öyle kolay hale getirdi, çıtayı öylesine yükseltti ki, o günden bugüne aradan geçen süre zarfında “La bunun videolusu niye yok?” deyip araştırdığım, bulup denediğim araçların hiçbirini tam anlamıyla beğenemedim.


Recordit tam olarak Vizontele gibi, “radyonun resimlisi“. Tıpkı Lightshot’ta olduğu gibi ekranınızın paylaşmak istediğiniz alanını seçip video olarak kaydedebiliyorsunuz. Uygulama videonuzu sunucusuna yüklüyor ve size muhatabanızla paylaşabileceğiniz kısa bir URL veriyor. Süper kaprissiz, sıkıntısız.

Visual Studio Code uygulamasını hemen ücretsiz olarak indirmek ve tıkır tıkır kod yazmaya başlamak için https://code.visualstudio.com adresini ziyaret edebilirsiniz.Mehmet Gürbüz

Yazar: Mehmet Gürbüz

10 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.