WP Sağlık Demo Sayfası

Gözde Sarı Nokta

Anti-Vegf İlaçlar Yardımıyla Gözde Bozuk Yeni Damarlanmalar Artık Durdurulabiliyor!

Halk arasında ‘Sarı Nokta Hastalığı’ olarak bilinen ve tıbbi müdahale edilmediği takdirde ciddi görme bozukluklarına yol açan göz rahatsızlığında umut verici bir tedavi yöntemi kullanılıyor.

Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi Göz Kliniği’nden Yrd. Doç Dr. Sadık Kavaklı, gözde bozuk yeni damarlanmaları yavaşlatan ve durduran ‘anti-VEGF grubu ilaçlarla tedavi yönteminin’ 2008 yılından itibaren Yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

Yrd. Doç Dr. Kavaklı, bu ilaçların toplardamardan uygulanması halinde göz içinde etkili seviyeye ulaşamadığını, bu nedenle ilaçların doğrudan göz içine uygulanması gerektiğini belirtti. Kavaklı, işlemin 1.5 ay aralıklarla üç defa uygulandığını ve sonrasındaki takiplerde gerekirse uygulamanın tekrarının yapıldığını kaydetti.

Görme olayının başladığı retinanın gözün en iç tabakası olduğunu belirten Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi Göz Kliniği’nden Yrd. Doç Dr. Sadık Kavaklı, oldukça özelleşmiş bir sinir tabakası olan retinanın olmazsa olmaz fonksiyonlara sahip alt katmanları ve göz içindeki konumuna uyan farklı bölümleri bulunduğuna dikkati çekti.

Retinada renkli ve net görmeyi sağlayan bölümün, göz bebeğinin tam karşısında (arka kutup) konumlanmış birkaç milimetre boyutlarındaki ‘Maküla’ bölgesi olduğunu ifade eden Kavaklı, gözde ‘Sarı Nokta’ hastalığının oluşumunu şöyle anlattı. “Retinanın arka kutbunu etkilemeyen hastalıklar çoğunlukla farkedilmez ya da önemsiz kabul edilir. Buna karşılık 50 yaş üzerindeki en önemli görme kaybı nedeni olan, sarı nokta hastalığı olarak da bilinen yaşa bağlı makula hastalıkları en basit şekillerinde bile fonksiyonel görmeyi etkilediği için özel bir öneme sahiptir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.